Jako Proutek

Mezinárodní den vitamínu C

Klíčový prvek pro zdraví a vitalitu

Od jeho objevení až po moderní výzkum si vitamín C udržuje své místo jako jeden z nejdůležitějších antioxidantů pro lidské tělo. Jeho vliv na imunitu, kardiovaskulární systém, a dokonce prevenci stárnutí, ho činí nepostradatelným ve stravě každého z nás. 

Trocha historie

Historie vitamínu C sahá do 18. století, kdy námořníci trpěli při dlouhých cestách nedostatkem čerstvého ovoce a zeleniny, což často vedlo k onemocněním kurdějemi. Roku 1747 přišel skotský lékař James Lind na to, že konzumace citrusových plodů může tomuto onemocnění předcházet. K prvnímu izolování ovocné kyseliny askorbové, která je dnes známá jako vitamín C, došlo až roku 1928 Albertem Szent-Györgyim, který byl za svou práci oceněn Nobelovou cenou.

Pravdy a mýty o vitamínu C

Jeho pověst jako zázračného léku proti nachlazení a jiným nemocem ho staví do středu pozornosti, jaká jsou ale skutečná fakta a co jsou jen mýty?

✅ Pravda: Vitamín C je klíčový pro imunitní systém

Jedním z nejznámějších faktů o vitamínu C je jeho podpora imunitního systému. Tento antioxidant hraje klíčovou roli při podpoře tvorby bílých krvinek, které bojují proti infekcím. Studie ukázaly, že pravidelný příjem vitamínu C může snížit pravděpodobnost nachlazení a zkrátit dobu trvání příznaků.

❌ Mýtus: Velké dávky vitamínu C mohou zabránit nachlazení

I když je vitamín C pro imunitní systém důležitý, není pravda, že jeho velké dávky mohou nachlazení zcela zabránit.

✅ Pravda: Zkrášlí vaši pleť

Vitamín C může pomoci snížit míru pigmentace a rozjasnit pleť tím, že potlačí tvorbu melaninu, pigmentu zodpovědného za skvrny a nerovnoměrnou pigmentaci. Zvyšuje také hydrataci pokožky a zlepšuje její strukturu, což vede k hladší a pružnější pleti.

❌ Mýtus: Vitamínem C se nedá předávkovat

Zcela výjimečně, ale je to možné. Vitamín C je rozpustný ve vodě, takže jeho přebytky se z těla vyloučí. Doporučená denní dávka u zdravého dospělého člověka je 80 mg / den, v případě nachlazení je možné krátkodobě dávku zvýšit na 2 – 3x 500 mg / den. Za rizikové se považuje dlouhodobé užívání vitamínu C v denních dávkách přesahující 3 – 4 g / den, které může být spojeno s rizikem vzniku ledvinových kamenů, výskytem kožní vyrážky a průjmu.

✅ Pravda: Je klíčový pro tvorbu kolagenu

Vitamín C je stěžejním prvkem při tvorbě kolagenu, který je zásadní pro zdraví kůže, vazů, kloubů a kostí. Působí jako důležitý faktor při syntéze kolagenu. Dostatečný příjem vitamínu C může pomoci snížit výskyt jemných linek a vrásek a zlepšit celkový stav pokožky.

❌ Mýtus: Nejvíce vitamínu C najdete v citrusech

Sáhnete při prvních projevech nachlazení po citronu? I když citrusy obsahuje velké množství vitamínu C, zdaleka ne nejvyšší. Kde se ho tedy nachází nejvíce?